מטה המאבק להצלת חבל עדולם עמוד בית תרומות בתקשורת עדכונים חורבן לאומי הפן הכלכלי פצלי שמן הפן החוקי English

      פצלי שמן וטכנולוגיה

כותרת: פצלי שמן וטכנולוגיה

מהם פצלי שמן?
פצלי שמן הם סלעים שמהם ניתן להפיק דלק נוזלי באמצעות חימום או מיצוי כימי. דלק זה מקביל בתכונותיו לתזקיקי נפט גולמי. מקור אנרגיה זה נחשב לנחות ביחס לסוגים אחרים של דלק מאובנים, בשל איכותו הירודה, בשל עלויות הפקתו ובשל ההשלכות הסביבתיות הכרוכות בכרייתו ובניצולו, שמחייבות התמודדות עם בעיות טכנולוגיות שטרם נפתרו.
באזור השפלה הדרומית, קיימת שכבה של פצלי שמן (שיכבה ביטומנית) בעובי של עד כ- 200 מ' ובעומק של בערך 300 מ'. חבל עדולם כלול באזור זה. ממצאים ראשוניים כבר מאשרים כי פצלי השמן באזור עשירים מאד בגופרית, מזהם שיהיה צורך להרחיקו בתהליך הזיקוק והוא בעל פוטנציאל של זיהום אויר קשה באזור (אולי גם בהרי ירושלים) ולריחות מבאישים שיינשאו באוויר למרחקים.

שיטת הפקת הנפט המתוכננת
הפקת הנפט מתוכננת להתבצע בשיטה הקרויה "in situ". שיטה זו נוסתה במספר מקומות ותצורות בעולם, אך אין כיום מקום שבו היא משמשת להפקה מסחרית. בהפקה in situ, מוחדרים גופי חימום לתוך שכבת פצלי השמן. הגופים מחממים את השכבה לטמפרטורה של כ- 350 מעלות צלזיוס. הדלק הגולמי ה"ספוּג" בשכבה מתאדה, ולאחר מכן שואבים אותו בצורה גזית. לאחר השאיבה מעבים את הגז בחזרה לנוזל על פני הקרקע. כשני-שלישים מהדלק המתקבל בתהליך הם דלק נוזלי הקרוב באיכותו לדיזל, והשליש הנוסף הוא גז טבעי (מקור: סיכום פגישת תושבים עם מנכ"ל IEI).

כדי להחדיר את גופי החימום לשכבת הפצלים, מתכננת חברת IEI להשתמש בטכנולוגיה של קידוחים אופקיים. קידוח בשיטה זו מתחיל בקידוח אנכי עד לשכבה של פצלי השמן וממשיך בכיוון אופקי בתוך השכבה. השימוש בשיטה זו מצמצם את השטח הדרוש לקידוחים על פני הקרקע עבור כל קידוח, אולם מתקיים כל הזמן תהליך של יצירת קידוחים נוספים לצורך מיצוי שטחים נוספים. קידוחים אופקיים לעומקים כאלו ולמרחקים כאלו לא בוצעו עדיין בישראל.

גופי החימום ערוכים במבנה של משושים. בכל אחד מקודקודי המשושה יוחדר גוף חימום, ובמרכז כל משושה יהיה קידוח לשאיבה ועיבוי. אורך כל צלע במשושים מתוכנן להיות 10 מ' לפחות. על פי נתוני IEI, השטח התת-קרקעי בשכבת פצלי השמן הדרוש להפקה מסחרית לצורך הספקה של כ-300,000 חביות ליום במשך 30 שנה (תקופת החזקה) הוא כ-20 קמ"ר (קישורים למידע נוסף ניתן למצוא כאן(.

שימוש בשיטה זה יחייב בניית תשתית נרחבת תומכת על פני השטח שעשויה לכלול:
1. תחנות כוח או תשתית חשמל לאספקת האנרגיה הנדרשת.
2. מתקני עיבוי ואיסוף לגזים כולל תשתיות – בין אם בשיטה של מתקנים מקומיים מרובים או בשיטה של מערכות הולכה למתקנים מרכזיים גדולים יותר.
3. הקמת מערכי צבירה ושינוע לגז ודיזל.
4. כבישים חדשים בשטח שבו כיום יש רק דרכי עפר.
5. מערכי הולכה, איסוף והערמה לחומר החציבה שייכרה כחלק מההרחבה המתמשכת הנדרשת של תשתית המחילות – בסדר גודל של 20 משאיות ביום.

הפקת נפט מפצלי שמן בארה"ב
הפקות ניסוי של נפט מפצלי שמן בשיטת in situ מתבצעות בארה"ב במדינת קולוראדו. בשונה מתוכניות ההפקה בארץ, ההפקה בקולוראדו:
- נמצאת בשלבי הדגמה וניסוי לאורך שנים רבות.
- מתקיימת במרחק 50 ק"מ ממקום היישוב הקרוב ביותר.
- נמצאת תחת בקרה ופיקוח מחמירים ביותר של הרשויות, תוך התחשבות בארגוני תושבים ופעילים להגנת הסביבה.
- על אף שהניסויים נמשכים שנים רבות, הליך הבחינה של השיטה עדיין לא הסתיים, ויש סימן שאלה גדול אם אי פעם תאושר הפקה מסחרית, אפילו בהיקף מוגבל. עד כה, הרשויות לא אישרו הפקה שכזו.